Przechowywanie danych w firmie a sieć pamięci masowej
Przechowywanie danych stało się jednym z najważniejszych aspektów przedsiębiorstwa w minionych latach. Firmy, instytucje czy użytkownicy indywidualni – wszyscy zbieramy, przechowujemy i przetwarzamy ogromne ilości informacji. W związku z tym wzrasta zapotrzebowanie na miejsce do przechowywania danych, a także pojawia się potrzeba efektywnego zarządzania nimi i zapewnienia dostępu do nich, w sposób niezawodny i wydajny. Powstało wiele różnych rozwiązań i możliwości w zakresie pamięci masowych, które odpowiadają poszczególnym potrzebom konsumentów i przedsiębiorstw.
W tym wpisie blogowym skupimy się na infrastrukturze pamięci masowej w firmach, a dokładnie sieci SAN, przybliżając jej działanie i zastosowanie.
Czym jest SAN?
Storage Area Network (SAN) to wyspecjalizowana, dedykowana i szybka sieć, która łączy wiele urządzeń, takich jak np. serwery i macierze dyskowe. Sieć SAN pozwala na łatwe, scentralizowane zarządzanie i kontrolę ruchu danych transmitowanych w sieciach pamięci masowych.
Często zamiast wykorzystania sieci LAN do transmisji danych blokowych, można wykorzystać sieć SAN opartą o przesyłanie danych za pośrednictwem protokołu Fibre Channel. Serwery mają bezpośredni dostęp do danych blokowych przechowywanych na urządzeniach pamięci masowych korzystających z sieci SAN. Rezultatem jest lepsza wydajność niż ta, którą zwykle można osiągnąć za pomocą serwera NAS lub podobnej technologii.
Działanie Storage Area Network
Wdrożenie sieci SAN wymaga zastosowania kilku specyficznych elementów: przełączników SAN, kart Host Bus Adapter, macierzy dyskowych oraz bibliotek taśmowych. SAN to sieć, którą można zbudować w jednym z trzech modeli: punkt-punkt, pętli arbitrażowej FC-AL lub pełnej sieci Fabric. Topologia sieci SAN może być zorganizowana różnie, w zależności od potrzeb i rozmiaru infrastruktury, ale niezmienny będzie cel wyboru konkretnej topologii: optymalizacja funkcjonalności, redundancji i skalowalności.
Protokoły komunikacyjne
W sieci SAN stosuje się specjalistyczne protokoły komunikacyjne, które umożliwiają serwerom i urządzeniom przechowywania danych komunikację między sobą. Protokół Fibre Channel (FC) jest najczęściej używanym.
Małe i średnie przedsiębiorstwa często stosują protokół iSCSI (Internet Small Computing System Interface), który jest tańszą alternatywą dla FC (jednak wymaga wykorzystania sieci LAN do transmisji danych blokowych). Fiber Channel over Ethernet (FCoE) to inny, mniej popularny protokół, który również wymaga sieci LAN. Innym protokołem coraz częściej używanym jest FC-NVMe (Non-Volatile Memory Express over Fiber Channel).
Zastosowanie SAN
Główną cechą SAN jest możliwość zapewnienia szybkiego i efektywnego dostępu do przechowywanych danych, zwłaszcza w środowiskach wymagających dużej wydajności, skalowalności i dostępności.
Storage Area Networks są przeważanie są używane w środowiskach przedsiębiorstw, w centrach danych oraz w organizacjach z wysokimi wymaganiami dotyczącymi przechowywania i transmisji danych, takich jak instytucje finansowe czy placówki opieki zdrowotnej. Sieci SAN wykorzystywane są także w branży medialnej czy rozrywkowej, gdzie firmy muszą przechowywać i uzyskiwać dostęp do dużych ilości danych w jakości high-definition w czasie rzeczywistym.
Hosting baz danych oraz środowiska z serwerami wirtualnymi są jednymi z najczęstszych przypadków użycia sieci SAN.
Plusy i minusy
Sieci SAN mają kilka kluczowych zalet. Umożliwiają administratorom elastyczne przyporządkowanie zasobów dyskowych do infrastruktury czy replikację danych. Co więcej, sieci SAN ułatwiają konsolidację i wirtualizację pamięci masowej, umożliwiając wielu serwerom współdzielenie wspólnej puli pamięci masowej, poprawiając w ten sposób wykorzystanie zasobów i redukując koszty. Sieci SAN zaprojektowano także w sposób umożliwiający łatwe skalowanie dodając porty, przełączniki oraz urządzenia, takie jak serwery, czy macierze dyskowe.
Główną wadą tego rozwiązania jest jego koszt. Wdrożenie, jak i utrzymanie sieci pamięci masowej wiąże się ze dużymi kosztami. Sieć SAN jest na ogół wybierana tylko w większych i bardziej złożonych środowiskach, w których znajduje się wiele serwerów i urządzeń pamięci masowej. Również zarządzanie siecią SAN wiąże się z poważnymi wyzwaniami. Jej bieżące utrzymanie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Przechowywanie danych w firmie
Podsumowując, wdrażanie, zarządzanie i utrzymywanie sieci SAN wymaga specjalnej wiedzy. Sieci te są popularnym rozwiązaniem, ale niekoniecznie są właściwym wyborem dla każdej organizacji. Przed wdrożeniem sieci SAN organizacje powinny dokładnie rozważyć zalety i wady tej inwestycji oraz swoje potrzeby.
W obszarze pamięci masowych i serwerów WASKO oferuje kompleksowe, w pełni skalowalne rozwiązania, dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta oraz wymagań środowiska pracy. Projektujemy oraz konfigurujemy sieci SAN, tworzymy dedykowane środowiska IT do obsługi wydajnych serwerowni i centrów danych. Nasz zespół tworzą doświadczeni specjaliści i eksperci IT, którzy wdrożyli różnorodne projekty. Dzięki temu możemy zapewnić naszym klientom rozwiązania dopasowane do ich unikalnych potrzeb, gwarantując jednocześnie najwyższą jakość obsługi i wsparcia technicznego.
Dowiedz się więcej o projektach jakie wykonaliśmy i poznaj naszą ofertę.