W tym artykule skupimy się na orkiestracji usług w sieci 5G. Operatorzy telekomunikacyjni stoją dzisiaj przed wieloma wyzwaniami: potrzebą innowacji i oferowania szerszego wyboru usług, przy jednoczesnym zwiększeniu skali sieci, przepustowości i elastyczności. Muszą także obniżyć koszty operacyjne i wdrożyć usługi znacznie szybciej, w ciągu kilku minut, a nie godzin czy dni. Dlatego kluczową rolę odgrywa obecnie orkiestracja, która usprawnia procesy operacyjne przynoszące korzyści zarówno firmie, jak i jej klientom.
Orkiestracja sieci – na czym polega?
W przypadku branży telco, chodzi oczywiście o orkiestrację usług sieciowych. Odnosi się do automatyzacji interakcji między wieloma typami urządzeń, systemów i platform usługowych
>> Zobacz poprzedni artykuł i sprawdź czym różni się automatyzacja od orkiestracji.
Orkiestracja usług sieciowych to proces polegający na automatycznym programowaniu zachowania sieci. Odbywa się to tak, aby sieć była w stanie płynnie współpracować z elementami oprogramowania i sprzętu, a usługi i aplikacje były optymalnie dostarczane. Główną ideą orkiestracji usług sieciowych jest oddzielenie usług sieciowych od komponentów sieci, przy jednoczesnym automatycznym skonfigurowaniu sieci zgodnie z dostarczonymi specyfikacjami usług.
Rozwój rozwiązań do orkiestracji
W przypadku dzisiejszych zwirtualizowanych sieci orkiestracja obejmuje wiele domen, wirtualizację funkcji sieciowych (NFV, ang. Network Function Virtualization), sieci definiowane programowo (SDN, ang. Software Defined Network), a także tradycyjną sieć fizyczną i wszystkie jej komponenty, jak również inne powiązane systemy w sieci.
Niektórzy dostawcy oferują liczne produkty do zarządzania i orkiestracji, z których każdy uzupełnia ich portfolio rozwiązań BSS/OSS. Inni dostarczają rozwiązania zapewniające duże możliwości automatyzacji i orkiestracji sieci.
Rozwój architektur i interfejsów orkiestracji usług nabiera tempa, ale każdy dostawca zazwyczaj opracowuje własne protokoły i mechanizmy, więc integracja nadal pozostaje dużym wyzwaniem. A to właśnie interoperacyjność i standaryzacja odgrywają kluczową rolę w kierunku elastycznej i opłacalnej orkiestracji.
Integracja – nowa potrzeba w orkiestracji
Obecnie aby wykorzystać pełne możliwości architektur sieciowych, operatorzy potrzebują nowego systemu sterowania i zarządzania, zdolnego do łatwej integracji systemów orkiestrujących różne technologie i typy zasobów dostępnych w nowoczesnej infrastrukturze sieciowej.
Dostępne na rynku rozwiązania do orkiestracji znacznie rozwinęły się w porównaniu ze starszymi systemami zarządzania, jednak te ostatnie nadal odgrywają istotną rolę w świadczeniu usług sieciowych przez operatorów. Rozwój sieci i ciągłe zmiany wymuszają heterogeniczne środowiska, w których „stara” technologia musi współistnieć z „nową”.
Żeby ostatecznie połączyć starsze mechanizmy z nowymi architekturami, potrzebny jest integrator, który stworzy jedno, spójne rozwiązanie, współpracujące z dotychczas posiadanymi narzędziami do zarządzania i konfiguracji sieci.
To właśnie z tego rodzaju wyzywaniem zmierzyliśmy się u naszego Klienta, jednego z największych operatorów sieci komórkowych w Polsce.
Wyzwanie u klienta
Klient w swojej sieci korzysta z szeregu systemów informatycznych umożliwiających zarządzanie wydzielonymi obszarami swojej infrastruktury. Jednak nie dają możliwości całościowego zarządzania procesem kreowania ścieżek L2 oraz L3 do urządzeń transmisyjnych.
Na bazie dotychczasowych, pozytywnych doświadczeń z użytkowania systemu NEDAPS, klient poprosił nas o rozszerzenie jego funkcjonalności o orkiestrację procesu kreowania ścieżek transmisyjnych na potrzeby sieci 5G.
W omawianym przypadku NEDAPS pełni rolę orkiestratora sieci 5G, który optymalnie zarządza wymianą danych pomiędzy kilkoma różnymi systemami OSS, zapewniając ich optymalną współpracę oraz eliminując nadmiarowe przesyłanie danych.
Orkiestracja usług z NEDAPS
Funkcjonalność, którą zaimplementowano, umożliwia automatycznie zaplanowanie oraz uruchomienie ścieżki transmisyjnej do urządzeń sieciowych (gNodeB, eNodeB, router, OLT).
Proces planowania ścieżki transmisyjnej jest realizowany w pełni automatycznie. System sam proponuje optymalny przebieg poprzez poszczególne segmenty sieci na podstawie przeprowadzanego codziennie procesu inwentaryzacji oraz danych pobieranych on-line z urządzeń i systemów różnych producentów. Tak zaproponowana ścieżka podlega weryfikacji przez inżyniera sieciowego, który może ją zaakceptować bądź zmienić.
Końcowym etapem jest automatyczne wykreowanie zatwierdzonej ścieżki przez system NEDAPS. W zależności od rodzajów urządzeń sieciowych biorących udział w planowaniu ścieżki, system sam dopasowuje algorytmy przetwarzania danych, nie angażując do tego celu operatora systemu.
Dzięki zaawansowanemu modułowi harmonogramowania, NEDAPS pozwala na uruchomienie procesu kreacji ścieżki w najbardziej dogodnym – z punktu widzenia operatora – terminie.
Przyspiesz transformację w branży telekomunikacyjnej – podsumowanie
Nowo dostarczona funkcjonalność zapewnia kompleksowe możliwości orkiestracji sieci i usług oraz integracji. Umożliwia szybkie i wydajne projektowanie oraz wdrażanie nowych zaawansowanych technicznie usług w oparciu o potrzeby biznesowe, co prowadzi do znacznego skrócenia czasu dostarczania usług do klienta końcowego oraz zwiększa zyski klienta – podsumowuje Marek Woszczyna, Dyrektor Pionu Systemów Telekomunikacyjnych Departament Usług Teleinformatycznych WASKO.
System NEDAPS zaprojektowaliśmy w oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie w branży telekomunikacyjnej, poparte licznymi realizacjami. Dzięki czemu stworzyliśmy rozwiązanie dające możliwość orkiestracji dowolnych konfiguracji i procesów związanych z zarządzaniem cyklem życia usługi. Z pomocą NEDAPS, operatorzy telekomunikacyjni mogą przekształcić dotychczasowy, często manualny, proces zarządzania usługami i siecią w pełni zautomatyzowany system, oparty na idei low-code.
Sprawdź jak w WASKO wdrażamy orkiestrację sieci dzięki NEDAPS. Przeczytaj o wszystkich funkcjonalnościach systemu albo skontaktuj się z nami, by odkryć możliwości współpracy.