Sieciowa pamięć masowa

NAS to jeden z najbardziej rozwijających się segmentów rynku przechowywania danych. Producenci cały czas rozwijają i udoskonalają swoje oferty tego typu urządzeń. Oferują coraz bardziej zaawansowane serie i modele serwerów NAS, dostarczające wiele dodatkowych i udoskonalonych funkcji.

Łatwe w administrowaniu i wykorzystujące często posiadaną już infrastrukturę sieciową serwery NAS, na pierwszy rzut oka wydają się stanowić dobrą konkurencję do blokowych czy obiektowych pamięci masowych, które są skierowane głównie dla klientów biznesowych. W jakim przypadku NAS będzie dobrym wyborem dla firm? W tym artykule skupimy się na biznesowym przeznaczeniu pamięci NAS, przedstawiając najważniejsze informacje oraz zalety i wady.

Czym jest NAS?

Istnieje wiele różnych sposobów udostępniania danych lub uzyskiwania do nich dostępu, np. poprzez sieć pamięci masowej (SAN), o której mówiliśmy w naszym wcześniejszym wpisie. NAS (ang. Network Attached Storage, sieciowa pamięć masowa) to rodzaj pamięci masowej z dostępem do plików, którą można udostępnić dowolnemu urządzeniu w sieci. Wykorzystuje protokoły sieci TCP/IP i udostępnia pliki w różnych celach, np. do wykonywania funkcji backupu i przechowywania danych.

Termin „NAS” może odnosić się zarówno do technologii i systemów, jak i do wyspecjalizowanego urządzenia zbudowanego z myślą o takiej funkcjonalności. Zatem urządzenia NAS to wyspecjalizowane serwery, które obsługują żądania przechowywania i udostępniania plików. Zapewniają szybkie, bezpieczne i niezawodne usługi dostępu do danych z odpowiednimi uprawnieniami w sieciach klienckich.

Budowa i działanie serwera NAS

Serwery NAS składają się z kilku elementów:

  • wewnętrznego lub zewnętrznego podsystemu dyskowego
  • własnego systemu operacyjnego
  • procesora
  • interfejsów sieciowych, dzięki czemu urządzenia można łatwo podłączyć do istniejącej sieci LAN, włączyć i szybko uruchomić. Połączenie sieciowe może odbywać się za pomocą kabli Ethernet lub bezprzewodowego Wi-Fi.

Urządzenia NAS są oparte na plikach. Dzięki temu są kompatybilne z większością systemów operacyjnych. Serwery NAS zazwyczaj korzystają ze standardowych protokołów sieciowych, takich jak SMB/CIFS i NFS do zdalnej obsługi plików i udostępniania danych oraz protokołu TCP/IP do przesyłania danych. Serwer NAS z funkcją RAID lub innym zabezpieczeniem danych zapisanych na fizycznych dyskach, to obecnie standard i każdy model obsługujący więcej niż jeden dysk, obsługuje technologię RAID do zabezpieczenia przechowywanych danych.

Zastosowanie i przeznaczenie sieciowej pamięci masowej

NAS to popularny wybór w środowiskach, gdzie głównym celem jest udostępnianie plików i prosty dostęp do nich, w firmach w których nie występuje potrzeba przetwarzania danych na poziomie bloków. NAS jest łatwy do skonfigurowania i prosty w obsłudze, przez co jest dobrym rozwiązaniem dla małych i średnich przedsiębiorstw. Serwery NAS są często dostarczane z uproszczonymi skryptami lub nawet w postaci urządzeń z preinstalowanym usprawnionym systemem operacyjnym, co znacznie skraca czas potrzebny na konfigurację i zarządzanie systemem.

Serwery NAS umożliwiają firmom centralne przechowywanie dużych ilości danych. Działa to efektywnie, gdy wiele urządzeń potrzebuje dostępu do tych samych plików. Urządzenie NAS idealnie nadaje się również do backupu danych. Serwery NAS są wykorzystywane do regularnego tworzenia kopii zapasowych danych firmowych. Ułatwiają obsługę drukarek oraz dostęp do wspólnych zasobów dla różnych urządzeń w sieci. W niektórych firmach serwery NAS służą do przechowywania i udostępniania plików multimedialnych, takich jak filmy i muzyka.

Zalety serwera plików

Zaletą serwerów NAS są możliwości sieciowe, zapewniające dostęp do pamięci masowej dla wielu użytkowników jednocześnie. Użytkownicy mogą korzystać z wielu protokołów opartych na plikach w celu uzyskania do nich dostępu. Serwery NAS to dobra opcja na przechowywanie nieustrukturyzowanych danych. Niektóre z urządzeń oferują możliwość konfiguracji automatycznych kopii zapasowych, co chroni przed awariami lub przerwami w dostawie prądu, które mogą spowodować utratę lub brak dostępu do danych.

Zaletą NAS jest także łatwa obsługa. Na ogół organizacje nie będą potrzebować dedykowanego personelu IT do obsługi wyłącznie serwerów NAS. Ponadto urządzenia te są stosunkowo niedrogie w porównaniu do innych rozwiązań pamięci masowej.

Wady rozwiązania

Wady NAS związane są z wydajnością tych urządzeń. Jeśli system NAS znajduje się w tej samej sieci LAN, w której pracują serwery aplikacji i użytkownicy, może to wpływać na ruch w sieci LAN lub podlegać jego wpływowi.

Wadą jest również skalowalność tego rozwiązania. Rozbudowując serwer NAS, organizacje muszą dodawać więcej dysków, co może komplikować zarządzanie NAS i generować dodatkowe koszty. Chociaż serwer NAS może być dobrym rozwiązaniem do współdzielonego przechowywania plików z niewielką liczbą użytkowników, jego skalowanie do wysokich poziomów może być trudne. Trzeba również wspomnieć, że konfiguracje NAS klasy enterprise mogą być znacznie trudniejsze w użyciu i wymagać dodatkowych umiejętności.

Podsumowanie

Systemy NAS szybko stają się popularnym wyborem dla firm, ponieważ są skutecznymi, skalowalnymi i niedrogimi rozwiązaniami pamięci masowej. Serwer NAS ma wiele zalet, w tym niższe koszty w porównaniu z innymi urządzeniami pamięci masowej i możliwość łatwego tworzenia kopii zapasowych. Jednak serwer NAS może być mniej skalowalny i może nie być tak wydajny, jak inne opcje pamięci masowej. Wybór serwera NAS zamiast innych rozwiązań zależy od bieżących potrzeb i wymagań biznesowych firmy.

Pamięć masowa jest jednym z kluczowych obszarów, w których specjalizuje się WASKO. Świadczone przez nas usługi związane są z pamięcią masową, rozwiązaniami sieciowymi, chmurowymi, z zakresu bezpieczeństwa i wirtualizacji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą szeroką ofertą oraz serdecznie zachęcamy do kontaktu, w celu poznania wszelkich szczegółowych informacji i odpowiedzi na ewentualne pytania.

Spis treści

Skontaktuj się i otrzymaj więcej informacji

Skontaktuj się i otrzymaj więcej informacji

Skorzystaj z formularza, a my do Ciebie oddzwonimy

Skorzystaj z formularza, a my do Ciebie oddzwonimy