W najnowszym wpisie omawiamy funkcjonalność systemu NEDAPS w kontekście sieci dostępu radiowego RAN.
Przepustowość i zasięg sieci
Branża telekomunikacyjna bardzo szybko się rozwija. Zasięg sieci mobilnych i ich przepustowość to obecnie dwa główne wyzwania operatorów. Sieci potrzebują dodatkowej przepustowości, aby umożliwić przepływ ogromnych ilości danych, które muszą docierać do użytkowników i urządzeń z minimalnymi opóźnieniami. Osiągniecie powyższych celów jest możliwe, wymaga jednak ciągłej modernizacji sieci oraz usprawniania procesów zarządzania posiadanymi zasobami.
Zarządzanie konfiguracjami w RAN
Aby naprawdę zapewnić klientom niezawodną obsługę, dostawcy usług telekomunikacyjnych muszą być mocno skupieni na najbardziej optymalnym zarządzaniu swoimi zasobami. W praktyce sprowadza się to do usprawnienia procesów konfiguracji urządzeń i systemów telekomunikacyjnych, w szczególności radiowej sieci dostępowej RAN (ang. Radio Access Network).
Problemy w warstwie RAN często prowadzą do znacznych problemów z jakością usług (QoS). Dysponując dogłębną znajomością sieci RAN, dostawcy usług operatorskich mogą tworzyć wydajniejsze sieci o optymalnej konfiguracji oraz proaktywnie reagować na pojawiające się symptomy mogące w przyszłości prowadzić do problemów. Pozwala to na zapewnienie ciągłości usługi oraz znacząco zmniejsza ryzyko utraty klientów (tzw. churn).
Automatyczne konfigurowanie usług L2RAN oraz L3RAN
NEDAPS to autorskie rozwiązanie WASKO do orkiestracji i automatyzacji procesów i zadań. System wspiera codzienną działalność operatora w heterogenicznym środowisku telekomunikacyjnym, w którym konfiguracja usług w modelu end-to-end przebiega przez wiele segmentów sieci różniących się technologicznie czy pochodzących od różnych producentów.
Jednym z zastosowań systemu NEDAPS jest automatyzacja procesu konfiguracji warstw RAN operatora telekomunikacyjnego.
Funkcjonalność o nazwie LxRAN zaimplementowana w NEDAPS umożliwia proste dodawanie kolejnych urządzeń do sieci RAN, nawet przez osoby nieposiadające specjalistycznej wiedzy sieciowej. Proces ten jest w pełni zautomatyzowany i niezależny od producenta urządzeń.
W jego wyniku powstają usługi sieciowe w warstwie drugiej (L2) oraz trzeciej (L3), które umożliwiają komunikację za pośrednictwem stacji bazowej.
System dobiera odpowiednie parametry usług w oparciu o cyklicznie aktualizowaną wbudowaną bazę inwentoryczną oraz dane pobierane on-line z zewnętrznych systemów zarządzania urządzeniami RAN. Źródłem wiedzy dla systemu NEDAPS są również tabele konfiguracyjne, uzupełniane przez komórkę utrzymania sieci operatora.
Funkcjonalność jest wzbogacona o możliwość zaawansowanego zarządzania już działającymi stacjami bazowymi również w technologii 5G, co pozwala m.in. na readresację interfejsów L3. Wbudowany w system NEDAPS zaawansowany moduł harmonogramowania pozwala na uruchomienie procesu w dowolnym terminie lub cyklicznie.
Podsumowanie
NEDAPS to idealne rozwiązanie do zarządzania różnymi technologiami dostępu radiowego, które można dostosowywać w miarę rozwoju technologii i pojemności sieci — zapewniając tym samym wiodącą w branży wydajność.
System NEDAPS jest zaawansowanym rozwiązaniem pozwalającym na kompleksową orkiestracje i automatyzację procesów i zadań, konfigurację urządzeń oraz dostarczanie usług w wielotechnologicznym i zróżnicowanym producencko środowisku operatora telekomunikacyjnego. Nasze rozwiązanie zaprojektowaliśmy jako platformę low-code, co umożliwia definiowanie zadań i procesów w intuicyjnym i przyjaznym środowisku graficznym, bez specjalistycznej wiedzy informatycznej zespołu operatora.
Sprawdź jak jeszcze możemy usprawnić usługi sieciowe i poznaj pozostałe funkcjonalności naszego systemu TUTAJ.