Stale rosnąca liczba urządzeń sieciowych

Według raportu Annual Internet Report (2018–2023) do 2023 r. liczba urządzeń podłączonych do sieci IP będzie ponad trzykrotnie większa od światowej populacji. Szacuje się, że do roku 2023 na świecie będzie 29,3 miliarda urządzeń sieciowych! Tak brzmią przewidywania zawarte w raporcie firmy Cisco, która corocznie prognozuje globalne tempo rozwoju Internetu oraz rozprzestrzenianie się urządzeń/połączeń i wydajność sieci.

W czasach tak dynamicznego rozwoju technologicznego, dostawcy usług telekomunikacyjnych mierzą się z nie lada wyzwaniem.

Czynności utrzymaniowe na sieci, jak i dostarczanie tego typu usług, wymagają specjalistycznego sprzętu, narzędzi IT, wykwalifikowanej załogi oraz odpowiedniego zaplecza. Całość przedsięwzięcia wymaga wysokiego poziomu zarządzania i koordynacji prac realizowanych na sieci.

Inwentaryzacja urządzeń CPE

U jednego z naszych klientów – operatora telekomunikacyjnego jednej z największych i najnowocześniejszej sieci telefonii komórkowej w Polsce – pojawiła się potrzeba zautomatyzowania inwentaryzacji wszystkich aktywnych urządzeń CPE.

Celem wdrożenia było zebranie w jednym miejscu ustandaryzowanej informacji na temat urządzeń CPE od różnych dostawców. Dobra inwentaryzacja zasobów sieciowych w różnych segmentach sieci to klucz do sprawnego zarządzania procesem aktualizacji oprogramowania oraz procesem raportowania a nawet planowania inwestycji.

Zautomatyzowanie procesu inwentaryzacji sieci

Model inwentaryzacji wdrożony za pomocą systemu NEDAPS zakładał automatyczne wyszukiwanie na podstawie zadanej puli adresów IP wszystkich aktywnych urządzeń znajdujących się w sieci klienta. NEDAPS pobiera dane w sposób specyficzny dla danego typu urządzenia, korzystając z różnorodnych metod komunikacji (REST/SOAP API, CLI, SNMP). Zakres pobieranych informacji jest łatwo konfigurowalny, dzięki czemu klient może elastycznie określać zbiór gromadzonych i przetwarzanych danych.

Dzięki zautomatyzowanemu procesu inwentaryzacji zasobów sieciowych, klient uzyskał dostęp do zawsze aktualnej informacji nt. urządzeń w sieci, ich konfiguracji oraz wersji oprogramowania. Dane te prezentowane są w postaci przejrzyście skonstruowanych raportów, które pozwalają na łatwą weryfikację zmian zachodzących w sieci. To z kolei pozwala na przeprowadzanie zaawansowanych analiz z zakresu efektywnego planowania rozwoju sieci z pełną świadomością już posiadanych zasobów.

Jak przygotować swój biznes?

automatyzacja procesów biznesowych oferta WASKO

Automatyzacja procesów związanych z inwentaryzacją urządzeń sieciowych, to nieocenione ułatwienie. Solidnie przeprowadzona inwentaryzacja zasobów sieciowych w różnych segmentach sieci, to klucz do sprawnego zarządzania procesem aktualizacji oprogramowania, procesem raportowania, a nawet planowania inwestycji.

NEDAPS pozwala na gromadzenie dowolnych informacji, które z punktu widzenia klienta są istotne, takich jak rodzaj i typ urządzenia, wersja jego firmware, typy i rodzaje kart rozszerzeń i wiele innych. Dzięki platformie NEDAPS proces inwentaryzacji – podobnie jak każde inne cykliczne zadanie – może zostać w pełni zautomatyzowany. Dowiedz się więcej o naszym rozwiązaniu NEDAPS, jeśli zależy Ci usprawnieniu procesów biznesowych zachodzących w Twojej firmie.

Skontaktuj się i otrzymaj więcej informacji

Skontaktuj się i otrzymaj więcej informacji

Skorzystaj z formularza, a my do Ciebie oddzwonimy

Skorzystaj z formularza, a my do Ciebie oddzwonimy