Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

SCADA dla fotowoltaiki - Start usługi monitoringu

W efekcie przeprowadzonej akcji promocyjnej oraz po odbyciu szeregu spotkań, uruchomiliśmy monitoring pierwszych elektrowni PV. Pierwsza o mocy 760 kWp, wykonana na falownikach AFORE 60kW BNT 60 KTL, druga 1 MWp zrealizowana na falownikach HUAWEI SUN2000-60KTL-M0.

W ramach zadań przedwdrożeniowych, wykonano analizę lokalnych instalacji, stanu okablowania, stanu i adresacji urządzeń. Zaobserwowano braki w dokumentacji oraz niekonsekwencje w procesie realizacji, które wymagały dokonania drobnych adaptacji podczas prac wdrożeniowych. Kolejne kroki przebiegały już sprawnie.

scada dla fotowoltaiki

Zainstalowano lokalny sterownik systemu monitorowania IoT Monitor, podłączono go do kluczowych komponentów obiektu, które powinny zostać objęte procesem monitorowania, a następnie uruchomiono kanał komunikacyjny do centralnego systemu monitorowania. W ramach integracji podłączono dodatkowo miernik pomiaru jakości parametrów sieci oraz licznik energii. Całość zadania zajęła dwa dni. Wraz z uruchomieniem akwizycji danych z poziomu centralnego systemu monitorowania, dane zostały automatycznie zinterpretowane, wymagane struktury danych utworzone w bazie danych systemu, a uruchomione obiekty zaewidencjonowane (proces autodiscovery).

W pierwszych dniach monitorowania zaobserwowane zostały zakłócenia w procesach komunikacyjnych z urządzeniami AFORE, co wymagało interwencji na obiekcie i dokonania weryfikacji konfiguracji.

Obserwacja monitorowanych obiektów oraz specyficznego zachowania falowników, konieczną zdalną rekonfigurację częstotliwości pozyskiwania informacji pomiarowych. Kontynuacja obserwacji na zwiększonej dokładności informacji pozwoliła na identyfikację pierwszych anomalii w zachowaniu konkretnego urządzenia. Dalsza kilkudniowa obserwacja wykazała finalnie uszkodzenie falownika (a konkretnie jego przetwornicy) i zgłoszenie konieczności jego serwisu.

W wyniku obserwacji specyficznego zachowania urządzenia, w repozytorium przypadków centralnego systemu monitorowania OpenEye PV, został zapisany konkretny przypadek, a algorytm jego detekcji zostanie wkrótce  zaimplementowany w systemie.

Dzięki temu kolejne, podobne zachowania monitorowanych falowników będą automatycznie wykrywane i to zarówno dla tego konkretnego obiektu, jak również dla wszystkich innych, które zostaną objęte usługą monitoringu.

Dodatkowym „efektem ubocznym”, który zaobserwowaliśmy, jest możliwość dokonywania rzeczywistych pomiarów i porównań obiektów zrealizowanych z wykorzystaniem różnych urządzeń (przed wszystkim falowników) oraz różnych paneli PV. W tym przypadku można powiedzieć, że jest to zdecydowanie pozytywna wartość dodana z uruchomionej usługi, która z czasem, wraz ze wzrostem liczby obiektów, a tym samym liczby różnych monitorowanych urządzeń, będzie zyskiwać na wartości i wiarygodności.

O podłączeniach kolejnych obiektów, które już pojawiają się na horyzoncie, będziemy informować.

Więcej informacji na temat naszego produktu znajdziesz tutaj: https://www.wasko.pl/system-scada/scada-monitoring-farm-fotowoltaicznych/

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego