Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

Restarty Portów

Celem zadania było dostarczenie rozwiązania, które delegowałoby uprawnienia restartów portów w urządzeniach sieciowych zlokalizowanych w poszczególnych wydziałach produkcyjnych Klienta lokalnym komórkom administracyjnym w tychże oddziałach. Funkcjonalność pozwoliła na odciążenie centralnej komórki administracji sieci Klienta.

Zagadnienie

Klient posiada kilkanaście oddziałów, w których administruje infrastrukturę sieciową. W każdym z oddziałów jest zainstalowanych po kilkadziesiąt urządzeń sieciowych różnych dostawców (Cisco, Juniper). W oddziałach znajdują się lokalni administratorzy odpowiedzialni za fizyczne działanie urządzeń oraz jedna centralna komórka odpowiedzialna za konfigurację logiczną usług oraz utrzymywanie portów. Przy tak dużej liczbie urządzeń sieciowych częstym problemem, z którym boryka się centralna komórka, jest aktywowanie portów oraz ich restarty. Tego typu operacje są stosunkowo proste, przy czym wymagają dodatkowego zweryfikowania kilku parametrów pracy urządzenia, aby operacja była skuteczna. Dodatkowym wymaganiem Klienta było delegowanie tych operacji do oddziałów lokalnych, ograniczając jednocześnie uprawnienia lokalnych administratorów tylko do tych operacji.

Rozwiązanie

W ramach wdrożenia systemu NEDAPS stworzono algorytmy weryfikacji stanu portów dla urządzeń sieciowych Cisco oraz Juniper. Pozwoliło to na bezpieczne delegowanie zadań konfiguracji do lokalnych administratorów. Lokalni administratorzy uzyskali możliwość wykonywania operacji zarówno z poziomu dostępnego w przeglądarce internetowej intuicyjnego graficznego interfejsu użytkownika, jak i zlecania ich w trybie masowym, za pomocą odpowiednio przygotowanych plików w formacie CSV lub XLS.

Operacje konfiguracji usług są wykonywane na urządzeniach i systemach sieciowych bez angażowania centralnej komórki, zgodnie ze zdefiniowanymi przez ten dział algorytmami. Takie podejście pozwoliło na znaczne przyspieszenie procesu restartu portów oraz zmniejszenie obciążenia działu technicznego, przy jednoczesnym zapewnieniu wymaganego, wysokiego bezpieczeństwa dostępu do urządzeń i systemów sieciowych.

Wdrożenie systemu NEDAPS przyczyniło się do usprawnienia procesu utrzymywania portów w stanie operacyjnym oraz spowodowało odciążenie z tego typu działań centralnej komórki związanej z zarządzaniem całą siecią Klienta.

Korzyści

Optymalizacja sieci

Wdrożenie systemu NEDAPS przyczyniło się do zlikwidowania problemu pozostawiania w sieci aktywnych portów dostępowych, które nie posiadają podłączonych usług.

Delegacja zadań

Lokalni administratorzy uzyskali możliwość bezpośredniego podnoszenia portów z poziomu intuicyjnego graficznego interfejsu WWW.

Monitorowanie

Dział techniczny Klienta posiada pełną kontrolę nad procesami konfiguracji sieci bez konieczności samodzielnego wykonywania operacji na urządzeniach i systemach sieciowych.

Minimalizacja błędów

NEDAPS zapewnił możliwość łatwego zaprojektowania nowych usług oraz operacji wykonywanych na usługach. Dzięki modelom zaprojektowanym i przetestowanym w systemie NEDAPS zminimalizowana została możliwość wystąpienia błędów, a tym samym opóźnień na etapie udostępnienia usług klientom.

REST API

NEDAPS udostępnił interfejs REST API, poprzez który systemy zewnętrzne mogą realizować wszystkie operacje dla wszystkich usług stworzonych w systemie.

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego