Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

L2VPN, L3VPN

Operator telekomunikacyjny ma komórkę organizacyjną odpowiedzialną za utrzymanie sieci. Dział ten realizował ręcznie także konfiguracje dla usług biznesowych L2VPN oraz L3VPN. Zadania te charakteryzują się dużą powtarzalnością przy stosunkowo niedużym stopniu skomplikowania technicznego. 

Dzięki zastosowaniu systemu NEDAPS możliwe było delegowanie konfiguracji do komórek biznesowych Operatora przy zapewnienie pełnej kontroli nad operacjami wykonywanymi w sieci. Dział techniczny mógł się skupić na zadaniach z zakresu utrzymania sieci. 

Zagadnienie

U operatora telekomunikacyjnego funkcjonuje komórka organizacyjna odpowiedzialna za utrzymanie sieci. W ramach wykonywanych zadań dział ten otrzymywał do realizacji zadania dotyczące konfiguracji elementów sieci będących w ich gestii na potrzeby świadczenia usług L2VPN oraz L3VPN dla klientów biznesowych. Zadania te charakteryzują się dużą powtarzalnością przy stosunkowo niedużym stopniu skomplikowania technicznego. Konfiguracja usług była przeprowadzona ręcznie przez inżyniera sieciowego bezpośrednio w lokalizacji klienta. 

Operator nie posiadał żadnego rozwiązania technicznego, które umożliwiłoby udostępnienie przeprowadzenia w/w konfiguracji w sposób automatyczny. Taka sytuacja powodowała, że znaczna część czasu komórki utrzymania sieci była przeznaczana na realizację zadań na potrzeby działu sprzedaży usług biznesowych. Odbijało się to na terminowości pozostałych prac realizowanych przez komórkę utrzymania sieci. 

Rozwiązanie

W ramach wdrożenia systemu NEDAPS stworzono algorytmy kreacji usług L2VPN oraz L3VPN realizowane w sieci Operatora na urządzeniach Cisco oraz Alcatel-Lucent. Pozwoliło to na bezpieczne delegowanie zadań konfiguracji do działu sprzedaży usług biznesowych. Pracownicy tej komórki uzyskali możliwość wykonywania operacji zarówno z poziomu dostępnego w przeglądarce internetowej graficznego interfejsu użytkownika, jak i zlecania ich w trybie masowym, za pomocą odpowiednio przygotowanych plików w formacie CSV lub XLS. 

Operacje konfiguracji usług są wykonywane na urządzeniach i systemach sieciowych bez angażowania działu technicznego, zgodnie ze zdefiniowanymi przez ten dział algorytmami. Takie podejście pozwoliło na znaczne przyśpieszenie procesu uruchamiania nowych usług oraz zmniejszenie obciążenia działu technicznego, przy jednoczesnym zapewnieniu wymaganego, wysokiego bezpieczeństwa dostępu do urządzeń i systemów sieciowych. 

Korzyści

Optymalizacja pracy 

Operator uzyskał kilkunastokrotne zwiększenie liczby uruchamianych usług w stosunku do kreacji manualnych realizowanych w identycznym przedziale czasu. 

Delegacja uprawnień 

Pracownicy działu sprzedaży usług dla biznesu uzyskali możliwość bezpośredniego uruchamiania usług dla klientów z poziomu intuicyjnego graficznego interfejsu WWW. 

Pełna kontrola sieci 

Dział techniczny Operatora uzyskał pełną kontrolę nad procesami konfiguracji sieci bez konieczności samodzielnego wykonywania operacji na urządzeniach i systemach sieciowych. 

REST API 

System udostępnił interfejs REST API, poprzez który systemy zewnętrzne mogą realizować wszystkie operacje dla wszystkich usług stworzonych w systemie. 

Implementacja nowych konfiguracji 

NEDAPS zapewnił możliwość łatwego zaprojektowania nowych usług oraz operacji wykonywanych na usługach. 

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego