Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

Inwentaryzacja sieci

NEDAPS pozwala na budowanie dedykowanych modeli danych, wspierających klienta w tworzeniu baz danych inwentorycznych uwzględniających jego specyfikę. System cechuje bezagentowość, dzięki czemu nie wpływa on na wydajność urządzeń i systemów, z którymi współpracuje. Obsługa wszystkich znaczących interfejsów komunikacyjnych oraz interfejs REST API zapewniają obsługę praktycznie dowolnych urządzeń i systemów, które znajdują się w sieci klienta.

Zagadnienie

Klientem jest duży operator posiadający rozbudowaną infrastrukturę sieciową oraz urządzenia sieciowe różnych dostawców (Ericsson, Alcatel-Lucent, Juniper, Cisco). Przedmiotem projektu było stworzenie graficznej prezentacji sieci Operatora naniesionej na mapę Polski. Wymagane było intuicyjne zaprezentowanie wybranych danych dotyczących urządzeń, ich lokalizacji oraz fizycznych parametrów łączy między obiektami (numery portów oraz przepustowości łączy). Część urządzeń posiada wbudowane odbiorniki GPS pozwalające na odczytanie lokalizacji urządzenia. Informacja o lokalizacji pozostałych urządzeń jest zapisana w różnych bazach danych operatora.

Rozwiązanie

W ramach zadania w systemie NEDAPS stworzono schematy pobierające potrzebne dane z urządzeń sieciowych oraz istniejących baz danych. Tam gdzie była taka możliwość, pobrano dane GPS bezpośrednio z urządzeń. Tam gdzie urządzenie nie udostępniało takich informacji, sięgnięto do systemu zewnętrznego, istniejącego w sieci klienta, w którym został odszukany adres urządzenia. Przy pomocy API systemu OpenStreetMap (OSM) wykonano translacje adresów na współrzędne geograficzne oraz zaprezentowano je na mapie. Dodatkowo, aby pokazać relacje między obiektami, wykorzystano pola opisowe urządzeń sieciowych przy poszczególnych ich portach. W polach tych zawarta była informacja wskazująca na fizyczne połączenie z kolejnym urządzeniem. Na tej podstawie zwizualizowano infrastrukturę sieciową na mapie Polski. Prezentacja danych następuje po „kliknięciu” na obiekt (urządzenie lub łącze).

Korzyści

Wizualizacja

Dane dotyczące urządzeń są prezentowane w przyjazny sposób na mapie Polski. Istnieje możliwość wyboru warstw, które prezentują dane zgodnie z oczekiwaniami klienta, takich jak typy obiektów, rodzaj łączy itp.

Diagnostyka sieci

Uruchomione w systemie NEDAPS funkcje weryfikujące stan sieci pozwalają na szybkie diagnozowanie sytuacji awaryjnych.

REST API

Interfejs REST API standardowo udostępniany przez NEDAPS pozwala na integrację z systemami klienta zapewniając elastyczną wymianę informacji.

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego