Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Nowe narzędzia diagnostyki molekularnej i obrazowania w indywidualizowanej terapii raka piersi, tarczycy i gruczołu krokowego, akronim MILESTONE

Okres realizacji: 01.11.2015 – 31.10.2018

Projekt jest realizowany w konsorcjum:

  1.  Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – Lider
  2. Politechnika Śląska, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
  3. WASKO S. A.
  4. Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne
  5. Polskie Towarzystwo Patologów
  6. Uniwersytet Medyczny w Łodzi
  7. Warszawski Uniwersytet Medyczny
  8. ENTE Sp. z o. o.
  9. NOVUM S. A.

 

 

 

 

Celem projektu jest wytworzenie narzędzi wspierających decyzje o zakresie leczenia miejscowego lepiej rokujących nowotworów: piersi, tarczycy, gruczołu krokowego, a tym samym uzyskanie istotnej redukcji agresywności terapii onkologicznej i zmniejszenie jej społecznych i ekonomicznych kosztów, bez pogorszenia skuteczności terapii. Innowacyjne testy molekularne oparte będą o genomikę guza, uwzględniającą heterogenności jego utkania (materiał guza pobrany m.in. drogą nawigowanej biopsji).
Przykładowo dla gruczołu tarczycy: test molekularny i wspierająca analiza USG guza tarczycy będą służyć do podjęcia decyzji czy chory wymaga całkowitego wycięcia tarczycy czy też leczenia mniej rozległego. Test zostanie poddany prospektywnej walidacji w ogólnopolskim badaniu wieloośrodkowym.
Dla raka prostaty opracowany test będzie klasyfikować agresywność nowotworu(molekularny współczynnik Gleasona),pod kątem decyzji o jego wyjściowym leczeniu.
W raku piersi na podstawie testu molekularnego z biopsji gruboigłowej planowane jest uzyskanie optymalnej klasyfikacji molekularnego podtypu nowotworu.
W ramach projektu utworzony zostanie demonstrator aplikacji do trójwymiarowej wizualizacji objętości guza na podstawie obrazów różnych modalności (w tym MR i PET/CT),a także planowane jest opracowanie demonstratora narzędzia pozycjonowania tego obrazu w stosunku do ciała. Opracowany zostanie algorytm określenia niezbędnych marginesów guza na podstawie badań molekularnych i obrazowych, który wspierać będzie decyzję o zakresie operacji.