Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

01.10.2015 – 30.09.2019

Projekt jest realizowany w konsorcjum:
Centrum Onkologii – Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddział w Gliwicach – Lider
Politechnika Śląska, Wydział Automatyki, Elektroniki i Informatyki
WASKO S. A.
Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne
Polskie Towarzystwo Patologów
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Warszawski Uniwersytet Medyczny
ENTE Sp. z o. o.
NOVUM S. A.

Cele projektu

Celem projektu jest wytworzenie narzędzi wspierających decyzje o zakresie leczenia miejscowego lepiej rokujących nowotworów: piersi, tarczycy, gruczołu krokowego, a tym samym uzyskanie istotnej redukcji agresywności terapii onkologicznej i zmniejszenie jej społecznych i ekonomicznych kosztów, bez pogorszenia skuteczności terapii. Innowacyjne testy molekularne oparte będą o genomikę guza, uwzględniającą heterogenności jego utkania (materiał guza pobrany m.in. drogą nawigowanej biopsji).
Przykładowo dla gruczołu tarczycy: test molekularny i wspierająca analiza USG guza tarczycy będą służyć do podjęcia decyzji, czy chory wymaga całkowitego wycięcia tarczycy, czy też leczenia mniej rozległego. Test zostanie poddany prospektywnej walidacji w ogólnopolskim badaniu wieloośrodkowym.

Dla raka prostaty opracowany test będzie klasyfikować agresywność nowotworu(molekularny współczynnik Gleasona),pod kątem decyzji o jego wyjściowym leczeniu. W raku piersi na podstawie testu molekularnego z biopsji gruboigłowej planowane jest uzyskanie optymalnej klasyfikacji molekularnego podtypu nowotworu.

W ramach projektu utworzony zostanie demonstrator aplikacji do trójwymiarowej wizualizacji objętości guza na podstawie obrazów różnych modalności (w tym MR i PET/CT),a także planowane jest opracowanie demonstratora narzędzia pozycjonowania tego obrazu w stosunku do ciała. Opracowany zostanie algorytm określenia niezbędnych marginesów guza na podstawie badań molekularnych i obrazowych, który wspierać będzie decyzję o zakresie operacji.

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego