Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

GAZ-KOLEKTOR

GAZ-KOLEKTOR jest kompleksową platformą informatyczną przeznaczoną dla operatorów sieci gazowniczych lub firm posiadających rozległą sieć gazowniczą z dużą ilość urządzeń pomiarowych gromadzących dane rozliczeniowe.

System GAZ-KOLEKTOR realizuje zadania z zakresu pobierania danych z różnorodnych źródeł (przeliczników, gazomierzy, chromatografów), zapewnienia łączności z urządzeniami oraz ich przetwarzania i dystrybucji do wielu systemów odbiorczych. System pełni rolę centralnej bazy parametrów ilościowych oraz jakościowych paliwa gazowego, stanowiąc źródło dla innych systemów informatycznych wykorzystywanych przez operatora.

System pełni rolę centralnej bazy parametrów ilościowych oraz jakościowych paliwa gazowego, stanowiąc źródło dla innych systemów informatycznych wykorzystywanych przez operatora. Automatyzuje procesy pozyskiwania danych z wielu urządzeń równolegle, ich ujednolicania i weryfikacji poprawności formalnej i merytorycznej. Na podstawie zgromadzonych danych pomiarowych GAZ-KOLEKTOR przygotowuje konfigurowalne agregaty, które służą do weryfikacji i rozliczenia usługi dostawy lub przesyły gazu.

GAZ-KOLEKTOR został wyposażony w mechanizmy wspierające użytkowników w zakresie kontroli jakości gromadzonych danych. System pozwala na definiowanie dowolnych kryteriów poprawności danych i prezentowania wyników ich kontroli sposób wizualny. Takie rozwiązanie pozwala na szybką i „masową” weryfikacje danych np. na potrzeby wyliczenia agregatów rozliczeniowych. Przyjęte rozwiązania gwarantują wysoką jakość danych dostarczanych do innych systemów operatora. W przypadku nieciągłości danych pobieranych z urządzeń wynikających z np. awarii system umożliwia uzupełnienie braków parametrami wygenerowanymi na podstawie danych archiwalnych. Wielkość przepływu gazu może być zadana przez użytkownika lub wyliczana przez system a charakterystyka przebiegu jest generowana na podstawie przebiegów historycznych.

Oprócz pozyskiwania danych z urządzeń fizycznych GAZ-KOLEKTOR posiada mechanizm definiowania urządzeń wirtualnych I układów pomiarowych. Definiowane w systemie urządzenia wirtualne I układy pomiarowe nie posiadają fizycznego odpowiednika w infrastrukturze pomiarowej, a dane pomiarowe dla takich urządzeń są wyliczane przez system w oparciu o dane z innych urządzeń pomiarowych według formuł określonych przez administratora systemu. Urządzenie wirtualne I układ pomiarowy z punktu widzenia procesu przygotowania danych rozliczeniowych jest takim samym źródłem danych jak urządzenia fizyczne.

Korzyści:

  • skrócenie procesu rozliczenia usług przesyłu/dostaw poprzez automatyzację procesów akwizycji, agregacji i dystrybucji danych,
  • automatyzacja agregacji danych pomiarowych na potrzeby rozliczenia usług dostawy lub przesyłu gazu,
  • standaryzacja metod przetwarzania danych i wyliczania agregatów,
  • automatyzacja przygotowania obowiązkowych publikacji o aktualnym przepływie i jakości przesyłanego gazu,
  • stworzenie jednego archiwum danych pomiarowych w skali całego przedsiębiorstwa np. na potrzeby analizy reklamacji.
Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego