Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Dowiedz się więcej o naszej Polityce prywatnościNie pokazuj więcej tego komunikatu.

Biogazownia

Projekt jest realizowany przez następujące firmy i instytucje:

 • WASKO S.A z siedzibą w Gliwicach;
 • Zakład Doświadczalny Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego Grodziec Śląski Sp. z o.o. z siedzibą w Grodźcu;
 • Śląskim Instytut Technologiczno-Przyrodniczy z siedzibą w Falentach;
 • Instytut Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Krakowie;
 • Instytut Uprawy, Nawożenia i Gleboznastwa Państwowego Instytutu Badawczego z siedzibą w Puławach;
 • Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników z siedzibą w Toruniu Przemysłowy Instytut Maszyn Rolniczych z siedzibą w Poznaniu.
 • Energia z natury, biogazownia.

Przykładowa realizacja:

Biogazownia

Energia z natury, biogazownia

Cele projektu

Projekt budowy monosubstratowej, bezobsługowej biogazowni jest realizowany pod nazwą „Interdyscyplinarne badania nad poprawą efektywności energetycznej oraz zwiększeniem udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym polskiego rolnictwa”.

Celami projektu są:

 1. Wykonanie projektu budynku inwentarskiego, który będzie łatwy do wdrożenia, energooszczędny oparty na OZE.
 2. Stworzenie bazy wiedzy, algorytmów oraz programu komputerowego, który będzie łączył wiedzę na temat substratów, zagospodarowania masy pofermentacyjnej oraz umożliwiał kompleksowe zarządzanie i optymalizację procesów zachodzących w gospodarstwie rolnym, a w szczególności procesów energetycznych.
 3. Stworzenie 4 technologii z zakresu energetyki biogazowej maksymalizujących użyteczność ekologiczną, energetyczną oraz ekonomiczną instalacji.
 4. Opracowanie metod i stworzenie urządzenia do doglebowej aplikacji odwodnionego pofermentu.
 5. Plan wdrożenia wyniku prac badawczych do realnej gospodarki i upowszechnianie go.

Zakres działań WASKO

Unikalną wartością projektu jest wytwarzanie energii z jednego typu składników, co zasadniczo zwiększa możliwości jego stosowania w wielu obszarach, np. rolnictwie, hodowli zwierząt, ogrodnictwie itp.

W ramach projektu WASKO odpowiada za wytworzenie dwóch prototypów biogazowni o mocy 40 i 100 kW. Jednostki te zostaną wyposażone w system informatyczny oraz automatykę zaprojektowaną przez WASKO. Będą one całkowicie bezobsługowe, sterowane za pomocą nowoczesnych urządzeń telekomunikacyjnych – smartfon, tablet. Po okresie stabilizacji i optymalizacji produkty te zostaną przygotowane do komercjalizacji rynkowej.

Roboczo używane nazwy charakteryzujące pracę przedmiotowego obiektu to – biogazownia monosubstratowa, przepływowa, kolumnowa. Innymi słowy całość instalacji zasilana jest w substrat postaci gnojowicy, gnojówki, ewentualnie rozcieńczonego obornika. Najważniejszym elementem technologicznym jest fermentator.

Specjalnie przygotowany proces fermentacyjny, zachodzący w zbiorniku fermentatora powoduje sanitację odchodów zwierzęcych. W wyniku tego procesu powstaje czysty biogaz – spełniający definicję biogazu rolniczego, który skierowany na jednostkę wysoko sprawnej kogeneracji przekształcany jest w energię elektryczną i energię cieplną, natomiast zsanitowany poferment jest biologicznie obojętną cieczą oraz bezzapachowym, wysoce wydajnym nawozem rolniczym.

Cały proces jest bezwonny, a pochodzący z procesu biogaz o koncentracji metanowej 60-65%, jest wolny od emisji zanieczyszczeń i wprost wpisuje się w walkę z niską emisją czyli popularnie zwanym „smogiem”.

Obiekt spełnia wszelkie rygory wynikające z polskiego prawodawstwa, w tym m.in. ustawy o nawozach i nawożeniu, ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii , wypełnia w 100% definicję prosumenckiej instalacji mikrobiogazowni.

Zapytania ofertowe

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 11.10.2017 roku.

Do pobrania:

Zaproszenie do złożenia oferty

Specyfikacja techniczna do opisu przedmiotu zamówienia:

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym z dnia 11-10-2017 roku umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

 

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 27.06.2017 roku.

Do pobrania:

Zaproszenie do złożenia oferty

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym z dnia 27-06-2017 roku umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 27.06.2017 roku.

Do pobrania:

Zaproszenie do złożenia oferty

Informujemy, że procedura wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym z dnia 27-06-2017 roku umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 26.04.2017 roku.

Do pobrania:
Zaproszenie do złożenia oferty

Odpowiedź na pytania – zmiany do postępowania

Informujemy, że procedura wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym z dnia 26-04-2017 roku umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

 

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 09.01.2017 roku.

Zaproszenie do złożenia oferty nr BIOSTRATEG/1/01/2017 z dnia 09.01.2017 (Najem Hali)

 

Zaproszenie do złożenia oferty Projektant nr BIOSTRATEG/2/01/2017 z dnia 09.01.2017 (Projektant)

Informujemy, że procedura wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/2/01/2017z dnia 09.01.2017roku (Projektant) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

 

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY z dnia 03.01.2017 roku.

Do pobrania:

Zaproszenie do złożenia oferty nr BIOSTRATEG/1D/01/2017 (Ślusarz)

Zaproszenie do złożenia oferty nr BIOSTRATEG/1C/01/2017 (Spawacz)

Zaproszenie do złożenia oferty nr BIOSTRATEG/1B/01/2017 (Konstruktorzy)

Zaproszenie do złożenia oferty nr BIOSTRATEG/1A/01/2017 (Koordynator Merytoryczny)

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/1D/01/2017z dnia 03.01.2017 roku (Ślusarz) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona

 

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/1C/01/2017z dnia 03.01.2017 roku (Spawacz) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona

 

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/1B/01/2017z dnia 03.01.2017 roku (Konstruktor) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona

 

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/1A/01/2017z dnia 03.01.2017 roku (Koordynator Merytoryczny) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona

 

Informujemy, że procedura  wyboru Wykonawcy w związku z zapytaniem ofertowym  nr BIOSTRATEG/1/01/2017z dnia 09.01.2017 roku (Najem Hali) umieszczona na stronie internetowej i siedzibie naszej firmy, została zakończona.

 

Fundusze Europejskie - Program Regionalny
Mamy dla Ciebie e-kartkę. Kliknij tutaj i zobacz!
Unia Europejska - Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego