Ta strona wykorzystuje w celach statystycznych mechanizm cookies (tzw. ciasteczek). Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że pliki cookies będą zapisywane w pamięci urządzenia. W konfiguracji przeglądarki można zmienić ustawienia dotyczące obsługi tych plików.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu.

Przeznaczenie

 

System Detekcji  Gazu i Pożaru został stworzony do ochrony i zabezpieczenia instalacji przemysłowych wymagających najwyższych poziomów bezpieczeństwa. Znajduje zastosowanie w zakładach chemicznych, petrochemicznych, tłoczniach gazu, obiektach morskich, a także w tych przedsiębiorstwach produkcyjnych, w których pojawiają się substancje łatwopalne i powstaje realne zagrożenie wybuchem.

Cechy Systemu

 

System pozwala na:

 • osiągnięcie wysokiego poziomu bezpieczeństwa obiektu przemysłowego, zgodnie z poziomami SIL*,
 • wykrywanie pożaru w obiektach technologicznych i biurowych we wstępnej fazie powstawania zagrożenia,
 • ochronę infrastruktury technicznej przez automatyczne zapobieganie wybuchom gazu,
 • wprowadzenie funkcji wczesnego ostrzegania o wyciekach gazu,
 • zmniejszenie ilości fałszywych alarmów, a w rezultacie uproszczenie konserwacji systemu,
 • powiadamianie o niebezpieczeństwie grożącym ludziom,
 • wysłanie powiadomień do Państwowej Straży Pożarnej.

 

* POZIOM BEZPIECZEŃSTWA SIL2

Poziom nienaruszalności bezpieczeństwa SIL oznacza, że system został zaprojektowany, zrealizowany i przetestowany tak, aby niebezpieczna awaria mogąca spowodować duże straty materialne, utratę zdrowia albo życia osób była odpowiednio mało prawdopodobna. W uproszczeniu, klasyfikację poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa SIL2 można rozumieć w ten sposób, że niebezpieczna awaria może wystąpić nie częściej niż raz na 100 lat.

 

 

Działanie

 

W przypadku, gdy na terenie zakładu dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia, takiego jak wyciek gazu, pożar czy zadymienie, system WASKO uruchamia sygnalizatory optyczne i akustyczne, przekazuje informacje o lokalizacji i typie alarmu na ekrany synoptyczne, a odpowiednie sygnały przekazywane są do zewnętrznych systemów bezpieczeństwa. W razie potrzeby następuje uruchomienie automatycznych procedur wprowadzających urządzenia w stan bezpieczny. W różnych zakładach realizowane są różne algorytmy awaryjne opracowane przez technologów, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo osób i urządzeń. Algorytmy te są wprowadzone są do pamięci systemu w fazie wdrożenia.

 

Zobacz materiał filmowy

 

 

 

Architektura Systemu

 

System WASKO to rozwiązanie oparte na specjalizowanych centralach AutroSafe IFG 4 firmy Autronica, które wraz ze sterownikami bezpieczeństwa i systemem wizualizacji OpenEye SCADA firmy WASKO tworzą zestaw spełniający wymagania zgodne poziomami nienaruszalności bezpieczeństwa SIL (ang. Safety Integrity Level). W przypadku detekcji stanu awaryjnego, system można wykorzystać do automatycznego uruchomienia procedur kontrolowanego odstawienia instalacji oraz bezpiecznego zamknięcia procesu produkcyjnego.

 

 

Korzyści

 

Opracowany przez WASKO system:

 • gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie SIL2,
 • obniża koszty ubezpieczenia instalacji,
 • ogranicza ryzyko strat ludzkich i materialnych wynikających z awarii, przestojów w produkcji oraz wymuszonych konserwacji,
 • podnosi poziom bezpieczeństwa instalacji technologicznej i ochrony osób.

Najważniejsze Projekty

 

 1.  System wykrywania gazów wybuchowych i pożaru (SIL 2) dla Tłoczni Gazu Ciechanów (2015)
 2.  System wykrywania gazów wybuchowych i pożaru (SIL 2) dla Tłoczni Gazu Szamotuły (2015)
 3.  System wykrywania gazów wybuchowych i pożaru (SIL 2) dla Tłoczni Gazu Zambrów (2015)

 

Pobierz folder